Thanks To All Who Participated in the 20th Annual Boston Homebrew Competition

There were 351 entries judged and 186 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Thank you for your interest in the 20th Annual Boston Homebrew Competition organized by The Boston Worts. Be sure to read the competition rules.

All proceeds, after costs, from this competition are donated to charity.

Best of Show Winners 

BOS - Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steve Schember Sherwood Schwartz 4C: Schwarzbier WORTS
2nd William Grote KristalWeizen #8 15A: Weizen/Weissbier WORTS
3rd Kevin Cowan Phantasmo Pale Ale 10A: American Pale Ale Red Stick Brewmasters
4th Tom Frizelle Saison 2 16C: Saison

Winning Entries 

Table 1: 01 - Light Lager (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Harwath Edel Helles 1D: Munich Helles
2nd Steve Schember Pickelhaube Sombrero 1E: Dortmunder Export WORTS
3rd Jacob Simon
Co-Brewer: Josie Dybe
Munich Gold 1D: Munich Helles Braukline

Table 2: 02 -Pilsner (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Alastair Hewitt Old Bohemian 2B: Bohemian Pilsener Worts
2nd Matt Robtoy
Co-Brewer: Dan Fitzgerald
Plain Jane 2B: Bohemian Pilsener
3rd Mike Baumann Pilsner 2A: German Pilsner (Pils)

Table 3: 03 - European Amber Lager (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Nilson Oktoberfest 3B: Oktoberfest/Marzen Mid-Mass Malt Masters (M4)
2nd Jacob Simon
Co-Brewer: Josie Dybe
Vienna PM 3A: Vienna Lager Braukline
3rd Clifford Parker Sonni’s Opus Martzen 3B: Oktoberfest/Marzen

Table 4: 04 - Dark Lager (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steve Schember Sherwood Schwartz 4C: Schwarzbier WORTS
2nd Allan MacDonald Pat Noir 4C: Schwarzbier Worts
3rd Mark Keck Dunkel Re-Brew 4B: Munich Dunkel Boston Wort Processors

Table 5: 05 - Bock (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ronald Clapp Dopplebock 5C: Doppelbock Valley Fermenters
2nd Doug Schmidt E/D Bock 5D: Eisbock worts
3rd Doug Schmidt D/E Bock 5C: Doppelbock worts

Table 6: 06 - Light Hybrid Beer (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Border Kaiser Kolsch 6C: Kolsch Wort Processors
2nd Eric Esner Rag Rock Cream Ale 6A: Cream Ale Boston Worts
3rd Clifford Parker Trade Wind Summer Wheat 6D: American Wheat or Rye Beer

Table 7: 07 - Amber Hybrid (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Starsiak Dussel Dussel Alt 7C: Dusseldorf Altbier MASH HOLES
2nd Andrew Starsiak Big Steamer 7B: California Common Beer MASH HOLES
3rd Andrew Sutton Drew’s Steam 7B: California Common Beer

Table 8: 08 - English Pale Ale (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Josh Clark Bitter One 8B: Special/Best/Premium Bitter Boston Wort Processors
2nd Edward Ivanov
Co-Brewer: Janet Ivanov
Ed’s Special Bitter 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)
3rd Mike Rego
Co-Brewer: Chris Rego
Electric ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Brew Free or Die

Table 9: 09 - Scottish and Irish Ale (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joel Gill Bobby Scottish Ale SA1 9B: Scottish Heavy 70/-
2nd Shaun Andruk Strong Scotch Ale 9E: Strong Scotch Ale Mash Holes
3rd Dave Crawford
Co-Brewer: Jill Crawford
Red Yeti 9D: Irish Red Ale Brew Free or Die

Table 10: 10 - American Ale (38 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Cowan Phantasmo Pale Ale 10A: American Pale Ale Red Stick Brewmasters
2nd Shaun Andruk American Brown Ale 10C: American Brown Ale Mash Holes
3rd Max Heinegg I See The Lake 10A: American Pale Ale Boston Wort Processors
HM Mark Keck Mosaic APA 10A: American Pale Ale Boston Wort Processors

Table 11: 11 - English Brown Ale (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bryan Reeves Northern English Brown 11C: Northern English Brown Ale Metro South Homebrew League
2nd Mark Mallett Dead Squirrel Nut Brown Ale 11C: Northern English Brown Ale
3rd Eric Vandegriek English Brown Ale 11C: Northern English Brown Ale

Table 12: 12 - Porter (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Adam Hadley
Co-Brewer: Shelly Hadley
Viking Dessert 12C: Baltic Porter The Brewing Network
2nd Matt Border Border’s Porter 12B: Robust Porter Wort Processors
3rd Dan Preston My 2cent(Ennial)S 12B: Robust Porter Worts

Table 13: 13 - Stout (29 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ronald Clapp Stout 13E: American Stout Valley Fermenters
2nd Mike Rego Black Bear American Stout 13E: American Stout Brew Free or Die
3rd Isaac Boucher No Stout About It 13B: Sweet Stout Brew Free Or Die

Table 14: 14 - IPA (36 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Esner Rag Rock English IPA 14A: English IPA Boston Worts
2nd Clifford Parker Spring Zephyr IPA 14B: American IPA
3rd Bryan Reeves Elder Topper 14C: Imperial IPA Metro South Homebrew League
HM Marc Foster VT STYLE DIPA 8.2%ABV 14C: Imperial IPA brew free or die

Table 15: 15 - German Wheat & Rye (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Grote KristalWeizen #8 15A: Weizen/Weissbier WORTS
2nd Michael Damiano Klohie’s Weizenbock 15C: Weizenbock Brew Free or Die
3rd Brian Burke Running Squirrel Hefeweizen 15A: Weizen/Weissbier Boston Wort Processors

Table 16: 16 - Belgian & French Ale (35 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Frizelle Saison 2 16C: Saison
2nd John McCafferty Biere De Noel 16D: Biere de Garde
3rd Max Heinegg Oud Bruin For Esposito 16E: Belgian Specialty Ale Boston Wort Processors
HM Max Heinegg Merry Unbirthday 16E: Belgian Specialty Ale Boston Wort Processors

Table 17: 17 - Sour Ale (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ronald Clapp Berliner Weisse 17A: Berliner Weisse Valley Fermenters
2nd Ronald Clapp The Duchess 17B: Flanders Red Ale Valley Fermenters
3rd Bryan Reeves Lembeek 17D: Straight (Unblended) Lambic Metro South Homebrew League

Table 18: 18 - Belgian Strong Ale (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Boisvert The Constant 18E: Belgian Dark Strong Ale
2nd Eric Smith Dude Vell Dark 18E: Belgian Dark Strong Ale
3rd Doug Schmidt Triple Hop 18D: Belgian Golden Strong Ale worts

Table 19: 19 - Strong Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ross Druckenmiller American Barleywine 19C: American Barleywine Boston Wort Processors
2nd Kevin George
Co-Brewer: Emmett George
BW IV 19B: English Barleywine
3rd Eric Esner Rag Rock American Barleywine 19C: American Barleywine Boston Worts

Table 20: 20 - Fruit Beer (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Preston Space Tang 20A: Fruit Beer Worts
2nd Kale Bittner Coco Noir 20A: Fruit Beer Maltose Falcons
3rd Brittany Burke
Co-Brewer: Katie Most
Dandy Shandy 20A: Fruit Beer Boston Wort Processors

Table 21: 21 - Spice/Herb/Vegatable (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Burke Chocolate Coffee Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Boston Wort Processors
2nd Mark Mallett Choco Nutty Good Thing 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Brittany Burke
Co-Brewer: Katie Most
Chocolate Milk Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Boston Wort Processors

Table 22: 22 - Smoke-Flavored & Wood-Aged (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris McGowan Rum Cask Barleywine 22C: Wood-Aged Beer North Shore Brewers
2nd Ramsay Hoguet Ontological Nihilist Smoked Porter 22B: Other Smoked Beer Worts
3rd Scott Connor Bourbon Barrel Stout 22C: Wood-Aged Beer Scott Connor

Table 23: 23 - Specialty Beer (23 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Cameron Walker Coconut Infused Milk Stout 23A: Specialty Beer
2nd Kevin Hanson Gose 23A: Specialty Beer Green Mountain Mashers
3rd Steve Schember GRC 23A: Specialty Beer WORTS

Table 24: 24-26 - Meads (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Derek Wolf Call Of The Wild 24C: Sweet Mead
2nd Nickie Freund
Co-Brewer: Joe Freund
PCM 26A: Metheglin
3rd Eric Esner Rag Rock Pyment 25B: Pyment Boston Worts

Table 25: 27-28 Ciders (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Contrastano
Co-Brewer: Shannon Contrastano
2013 Russet Reserve 28A: New England Cider
2nd Chris McGowan Cherry Cider 28B: Fruit Cider North Shore Brewers
3rd Kevin Cowan Great Expectations - Dicken’s Cider 27A: Common Cider Red Stick Brewmasters